Rozwód jest niejednokrotnie bardzo trudnym i bolesnym doświadczeniem. Jest klasyfikowany na drugim miejscu listy najbardziej stresujących wydarzeń życiowych (lista stworzona przez dwóch psychiatrów – Holmes’a i Rahe).

Bez względu na powód rozstania, czy płeć, wyzwala szereg trudnych emocji, wymaga przeorganizowania dotychczasowego życia, skonfrontowania się z dotychczasowymi doświadczeniami i często jest odbierany jako porażka.

Bolesne Doświadczenie

Zanim dojdzie do podjęcia ostatecznej decyzji o rozwodzie człowiek zmaga się z wewnętrznym konfliktem „za i przeciw” , któremu towarzyszy psychiczny dyskomfort i napięcie. To właśnie ten okres, zdaniem autorki książki „Narzeczeństwo, małżeństwo, rodzina, rozwód?” bywa, szczególnie przez kobiety, oceniany jako najtrudniejszy, najmniej przyjemny.

Psycholog w takiej sytuacji może pomóc przeanalizować swoją sytuację, zmierzyć się z trudnymi emocjami, rozważyć wszelkie możliwości i zdecydować, która z nich jest dla osoby (związku ) najbardziej optymalna.

Zdarza się, że decyzja o rozwodzie bywa pochopna, bo kryzys w związku jest przejściowy i wynika np. zaburzonej komunikacji, braku czasu na bliskość, różnicy potrzeb (co powoduje spiralę konfliktów, brak poczucia wzajemnego zrozumienia, frustrację, ostatecznie wzajemną niechęć). W takiej sytuacji wizyta u psychologa może pomóc spojrzeć na swój związek z innej perspektywy, pomóc rozwikłać narastające niechęci, żale lub złość i odroczyć decyzję o rozwodzie na rzecz wspólnej (obu osób z udziałem psychologa) pracy nad jakością związku, co może uzdrowić wzajemne relacje, poprawić komunikację i wzmocnić związek.

Rola psychologa

Gdy zapada decyzja o rozwodzie – rolą psychologa jest wsparcie rozstających się osób w jak najlepszym zakończeniu relacji – takim, które pozostawi po sobie jak najmniej ran i będzie jak najmniej niszczące.

Rozwód jest sytuacją straty i jak po każdej stracie – przechodzimy okres żałoby. Jeżeli sami nie umiemy sobie z tym poradzić, jeżeli przeżywamy silne zmienne emocje, mamy zaburzone poczucie bezpieczeństwa lub własnej wartości, czujemy się odrzuceni lub winni, wtedy wizyta u psychologa pomoże nam wrócić do równowagi emocjonalnej, odbudować obraz siebie, poprawić własną samoocenę i ruszyć bez lęku do przodu traktując rozwód nie jak traumę, ale doświadczenie rozwojowe.

Pomoc lub terapia w sytuacji okołorozwodowej może iść w wielu kierunkach od terapii małżeńskiej począwszy na pomocy psychologa dziecięcego skończywszy. Zależy to od potrzeb klienta i problemu, z jakim boryka się dana osoba.

 

Zmieniamy rozwód w coś pozytywnego

W celu konsultacji lub uzyskania pomocy prawnej  zapraszamy serdecznie do kontaktu.

Centrum Rodzinne i Rozwodowe